Imieniny: Amadeusza, Cezaryny i Juliany
03.04.2020
Wybory uzupełniające na Ławników

INFORMACJA DOTYCZĄCA WYBORÓW UZUPEŁNIAJĄCYCH NA ŁAWNIKÓW KADENCJI 2020-2023

Informuje się, że Prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy zwrócił się do Rady Miejskiej Wałbrzycha z prośbą o przeprowadzenie wyborów uzupełniających na kadencję 2020 – 2023 i dokonanie wyboru :

• do Sądu Okręgowego w Świdnicy – 5 ławników do III Wydziału Karnego;
  • do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu – 2 ławników do V Wydziału Pracy.

Kto może zgłosić kandydata?

Kandydatów na ławników zgłaszają radom gmin:

1. prezesi właściwych sądów,
  2. stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych
  3. co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Kto może być ławnikiem?

Ławnikiem może być wybrany ten, kto:

1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
  2. jest nieskazitelnego charakteru;
  3. ukończył 30 lat i nie przekroczył 70 lat;
  4. jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
  5. jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
  6. posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

Ławnikiem nie może być:

1. osoba zatrudniona w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze;
  2. osoba wchodząca w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
  3. funkcjonariusz Policji oraz inna osoba zajmująca stanowisko związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
  4. adwokat i aplikant adwokacki;
  5. radca prawny i aplikant radcowski;
  6. duchowny;
  7. żołnierz w czynnej służbie wojskowej;
  8. funkcjonariusz Służby Więziennej;
  9. radny gminy, powiatu i województwa.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

WYMAGANE DOKUMENTY:
Zgłaszanie kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia, do której kandydat ma obowiązek dołączyć dokumenty, a które powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia:

1. informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby;
  2. oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
  3. oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona;
  4. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. poz. 2217 oraz z 2018 r. poz. 1000 i 1544), stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika;
  5. dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową, zarejestrowaną na podstawie przepisów prawa, dołącza się również aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji dotyczące tej organizacji, opatrzone datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące przed dniem zgłoszenia.
Do zgłoszenia kandydata dokonanego na karcie zgłoszenia przez obywateli dołącza się również listę osób, zawierającą imię (imiona), nazwisko, nr ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z 50 osób zgłaszających kandydata. (Osobą uprawnioną do składania wyjaśnień w sprawie zgłoszenia kandydata na ławnika jest osoba, której nazwisko zostało umieszczone jako pierwsze na liście).

Termin zgłaszania kandydatów na ławników upływa 3 kwietnia 2020 roku do godziny 14.30.
Zgłoszenia kandydatów, które wpłyną do Rady Miejskiej Wałbrzycha po upływie tego terminu, a także zgłoszenia, które nie spełnią wymagań formalnych, pozostawia się bez dalszego biegu.
Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne.
Karty zgłoszeń kandydatów na ławników można odbierać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu, po czym wypełnione składać w Biurze Organizacyjnym (Referat Organizacyjny i Obsługi Rady Miejskiej) w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu przy Pl. Magistrackim 1, pokój nr 24 (II piętro).

Karty dostępne są również na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu – www.um.walbrzych.pl.

OPŁATY
Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz za wydanie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa.

Koszt opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika.

Załączniki do pobrania (5):