Czy wiesz, że
- Najstarszą budowlą w Wałbrzychu jest maleńki kościółek p.w. Matki Boskiej Bolesnej przy placu Kościelnym. Według legendy tu znajdowało się źródełko wody, wokół którego rozwinęła się najstarsza część osady dającej początek miastu. W tym miejscu zbudowano w 1305 r. kościół, który został gruntownie przebudowany w 1720 r i takim możemy oglądać go do dziś.
- Wałbrzych posiadał prawa miejskie już w 1426 r.
- Nazwa Wałbrzych, w języku niemieckim Waldenburg, oznacza Leśny Gród.
- W Rynku do roku 1857 stał drewniany niewielki ratusz. W pobliżu wylotu dzisiejszej ul. Kościuszki stał pręgierz – czyli słup - miejsce publicznej kary.
- Stary Zdrój - obecna dzielnica Wałbrzycha, była kiedyś uzdrowiskiem bogatym w źródła wód mineralnych.
- Zamek Książ dosłownie stoi na skale, ogromna budowla nie posiada fundamentów.
- W Wałbrzychu na Górze Zamkowej znajdują się ruiny zamku rycerskiego Nowy Dwór, wbudowanego przez księcia Bolka I Świdnickiego, budowniczego Zamku Książ i Grodno.
- Muzeum Przemysłu i Techniki przy ul. Wysockiego 28, mieści się w zabudowaniach prawdziwej kopalni węgla kamiennego.
- Wałbrzych dzięki swojemu położeniu, wśród lasów i gór, jest jednym z najbardziej „zielonych” miast w Polsce. W obrębie miasta położonych jest 7 parków miejskich oraz liczne tereny leśne.
- W Wałbrzychu, jako jedynym tej wielkości mieście w Polsce, występuje największe zagęszczenie znakowanych szlaków turystycznych. Ich długość wynosi ponad 52 km.
- Najwyżej położony punkt Wałbrzycha to góra Borowa - 853 m n.p.m.
- Najniżej położony punkt Wałbrzycha to cis Bolko rosnący w Dolinie Pełcznicy - 315 m n.p.m.