Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Pokochaj Stare Miasto

Stare Miasto. Widok w kierunku na Biały Kamień. Na pierwszym planie Kolegiata NMP Bolesnej i św. Aniołów Stróżów
Pokochaj Stare Miasto

Lista życzeń turystów zwiedzających Wałbrzych często ogranicza się do zamku Książ i Palmiarni. Jednak zakończenie budowy obwodnicy może oznaczać dużą zmianę.

Dziś budowa jest udręką kierowców, ale za pół roku malownicza, wtopiona w górski krajobraz obwodnica sama w sobie będzie atrakcją. Być może najpiękniejszą tego rodzaju w Polsce. Obwodnica to także zachęta, by poruszać się po mieście szybko i z dużą swobodą. Nowe, szerokie otwarcie z północy na południe dla wielu turystów będzie odkrywaniem Starego Miasta, do którego jeszcze nie dotarli lub kiedyś zapamiętali je takim, jakim… już nie jest.

Czasem zapominamy, jaką drogę przebył Wałbrzych w ciągu minionej dekady. 10 lat temu dziennikarze zgodnie opisywali „brzydkie miasto”, by po sześciu latach przecierać oczy ze zdumienia. Zwabieni do Wałbrzycha gorączką poszukiwań legendarnego złotego pociągu nie mogli uwierzyć, że widzą to samo miasto.Przy okazji zobaczyli coś, czego tu wcześniej nie było: Starą Kopalnię i Aqua Zdrój. Wałbrzyszanom te obiekty już się opatrzyły, ale to wciąż jeden z najcenniejszych zabytków kultury na świecie i największy w Sudetach kompleks sportowo rekreacyjny. Niemałą niespodziankę mogło też sprawić jedyne w Polsce Muzeum Porcelany powstałe po remoncie i nowej aranżacji w miejscu nieco nudnego muzeum miejskiego. Obecnie to jedna z pereł wśród zakamarków Śródmieścia. 10 tysięcy eksponatów z wybitną kolekcją porcelany śląskiej i dziełami mistrzów z manufaktur wałbrzyskich i europejskich.

Achy i ochy sprzed kilku lat w samym Wałbrzychu ustąpiły przyzwyczajeniu, że miasto przechodzi intensywną modernizację praktyczne w każdej dziedzinie. Jednak dla przybyszów z daleka to szok w zderzeniu z dawnym stereotypem. W 2019 roku portal polskazachwyca.pl bez wahań wskazał Wałbrzych jako krajowego lidera w rankingu miast, które najbardziej zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Wobec tempa rewitalizacji powiedzenie „byłem w Wałbrzychu i wiem, jaki jest” szybko traci na aktualności.W południowych, starych dzielnicach zburzono dziesiątki ruder. Powstają nowe budynki mieszkalne, remonty starych mają charakter masowy. Choć wiele jest wciąż do zrobienia, Wałbrzych korzystnie wyróżnia także jakość dróg. Na obrzeżach Śródmieścia łatwiej zaparkować i zapuścić się w uliczki, które jeszcze nie pozbyły się sennej atmosfery, ale są bardziej niż kiedykolwiek zadbane. Zakochał się w tej scenerii Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i wielu innych reżyserów – w Wałbrzychu powstało ponad 30 filmów i seriali!

Punkty obowiązkowe w centrum miasta to Rynek, plac Magistracki i wspaniałe kościoły. Ponad zabudową kamienic, o rodowodzie sięgającym XVIII i XIX stulecia, wznoszą się wieże dwóch potężnych kościołów. To neogotycka Kolegiata NMP Bolesnej i św. Aniołów Stróżów oraz klasycystyczny Kościół Zbawiciela autorstwa twórcy Bramy Brandenburskiej Carla Langhansa. W centrum miasta nie sposób pominąć okazałego, neogotyckiego ratusza, czy ponad 100-metrowej, monumentalnej fasady pałacu Czettritzów. Tuż obok na niewielkiej przestrzeni znajdziemy renomowane instytucje kultury. Do krajowej czołówki należy najstarszy na Dolnym Śląsku Teatr Lalki i Aktora. Ogólnopolskim rozgłosem cieszą się premiery awangardowego Teatru Dramatycznego. Międzynarodowym uznaniem cieszy się Filharmonia Sudecka. Z kolei miłośników sztuki zatrzymają zapewne sale wystawiennicze cenionej Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.

Żeby tego było mało, rozległa panoramę Śródmieścia, Nowego Miasta i Sudetów Środkowych będzie można podziwiać z wieży widokowej, której powstanie planowane jest w samym sercu miasta, w Parku Sobieskiego. Póki co musi nam wystarczyć wieża na najwyższej w Górach Wałbrzyskich Borowej (853 m n.p.m.), do której szlak wiedzie przez malownicze, średniowieczne ruiny zamku Nowy Dwór.Ile Wałbrzych ma takich szlaków? 50 kilometrów. Na dodatek 170 kilometrów tras rowerowych we wspaniałej górskiej scenerii. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że to jedno z najciekawszych polskich miast?

Fot. Krzysztof Żarkowski