Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Dzieci z Borysławia

Dzieci z Borysławia

Wakacje to czas szczególny dla dzieci i młodzieży: czas odpoczynku i relaksu po wytężonej pracy w trakcie roku szkolnego. Niestety dla ukraińskich rodzin i dzieci ten czas w tym roku różni się diametralnie. Wojna rozdzieliła wiele rodzin i zmusiła je do życia w zupełnie nowych okolicznościach. Wałbrzych w tym ogromnie trudnym czasie dla rozdartej wojną Ukrainy udzielał wszelkiej możliwej pomocy m.in. dla partnerskiego miasta Borysławia. Kilkadziesiąt ton najpotrzebniejszych produktów zebranych przez wałbrzyszan trafiło dzięki kilku transportom do partnerskiego miasta. Za okazaną pomoc mer Borysławia Igor Jaworskij dziękował podczas krótkiej wizyty w lipcu, w trakcie której narodził się spontanicznie pomysł kolejnej formy pomocy – organizacji tygodniowych kolonii dla ukraińskich dzieci, których rodzice są zaangażowani bezpośrednio w walkę na froncie. Pomysł natychmiast wdrożono w życie, dzięki czemu już w dniach 22-29 lipca gościła w mieście Wałbrzychu pierwsza grupa dzieci z miasta partnerskiego Borysław. W ramach współpracy obu miast zorganizowano tygodniowe kolonie dla 40 uczestników, podczas których mieli oni okazję poznać najważniejsze atrakcje miasta oraz okolic.

Bogaty program kulturalno-edukacyjny został przygotowany we współpracy z wałbrzyskimi instytucjami kulturalnymi, które przygotowały moc atrakcji dla borysławskich dzieci. Dzieci rozpoczęły swoją wizytę w Wałbrzychu od wycieczki do trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, czyli zamku Książ oraz do położonej w pobliżu Palmiarni. Ponieważ Wałbrzych jest miastem sportu zatem nie zabrakło również zabaw na basenie w kompleksie Aqua-Zdrój oraz zajęć sportowych w Hali Wałbrzyskich Mistrzów przygotowanych przez zawodników Górnik Trans. eu Zamek Książ Wałbrzych, w których wziął udział Aleksander Balcerowski – wychowanek wałbrzyskiego klubu, reprezentant kraju, ambasador miasta, a obecnie zawodnik hiszpańskiego klubu koszykarskiego.

Uczestnicy odwiedzili również jedyne w Polsce Muzeum Porcelany, gdzie oprócz zwiedzania odbyły się warsztaty kreatywne. Sądząc po pracach, które powstały, a także patrząc na zaangażowanie młodych artystów w trakcie warsztatów, opowiadane przez edukatorów historie wywołały spore emocje. W trakcie pobytu nie mogło również zabraknąć wizyty w Starej Kopalni, gdzie oprócz zwiedzania dzieci skorzystały także z zajęć edukacyjnych przygotowanych wspólnie z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury. Swoje plastyczne talenty dzieci mogły również sprawdzić w czasie warsztatów artystycznych przygotowanych przez Wałbrzyską Galerię Sztuki. Dzięki tym warsztatom powstały piękne pamiątki, które uczestnicy zabrali ze sobą dla swoich najbliższych. Odbyło się również spotkanie z Prezydentem Miasta dr Romanem Szełemejem w Ratuszu, które poprzedzone było krótkim spacerem po wałbrzyskiej starówce oraz wizytą w Bibliotece pod Atlantami. Nie zabrakło także aktywnych spacerów po okolicy – dzieci zwiedziły pobliskie Szczawno-Zdrój, zdobyły nową wieżę widokową oraz odwiedziły malownicze Sokołowsko, a także schronisko Andrzejówka w Górach Kamiennych.

Władze miasta Wałbrzycha oraz wszystkie zaangażowane w przygotowanie wizyty osoby mają nadzieję, że zapewnili dzieciom świetną zabawę oraz chwile wytchnienia. Przy pożegnaniu dzieci z Borysławia podziękowały za czas spędzony w naszym mieście, który był dla nich szczególny, gdyż jak podkreślały w rozmowie czuły się bezpiecznie i na moment mogły zapomnieć o trudach wojny.

Kolejna grupa zawita w Wałbrzychu już niedługo, bo 10 sierpnia.