Joga śmiechu dla zdrowia i urody!
Joga śmiechu dla zdrowia i urody!
W ramach realizowanego przez Gminę Wałbrzych – Miasto na prawach powiatu Projektu, pn.: „Dbamy o dobre, długie życie – edukacyjna inicjatywa międzypokoleniowa", nasi seniorzy z Klubu Senior+ i uczniowie z PSP Nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu przez trzy październikowe dni (27, 28 i 30.10.2025 r.) brali udział w zajęciach śmiechoterapii.
To, że śmiech to zdrowie wiemy od wieków. Śmiechoterapia relaksuje, pozwala utrzymać dobry stan zdrowia i kondycję psychiczną oraz sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Kiedy się śmiejemy wydzielają się endorfiny (hormony szczęścia), a nasz organizm dostaje dużą dawkę tlenu. Pobudzony staje się układ immunologiczny i dzięki temu budujemy odporność. Joga śmiechu z powodzeniem zalecana jest osobom z depresją, w trakcie chemioterapii i radioterapii, zestresowanym, sfrustrowanym, pełnym lęku i smutku.
W Indiach, skąd wywodzi się joga śmiechu, jest ona szalenie popularna, w Polsce jej popularność i promowanie śmiechoterapii powoli nabierają tempa.
Zajęcia dla naszej, międzypokoleniowej grupy uczestników poprowadziła Alicja Przepiórska - Ułaszewska, trenerka jogi smiechu, psychogerontolożka, która przekonuje ludzi przechodzących na emeryturę, że to nie jest czas bezczynności i samotności, lecz kolejny etap życia, w którym każdy ma takie same pragnienia, jak osoby aktywne zawodowo czy młodzież.
W ramach trzydniowego cyklu zajęć grupa poznała ćwiczenia oddechowe i ruchowe oraz ćwiczenia śmiechu, które miały na celu poprawienie samopoczucia oraz zredukowanie stresu. Treningi dostępne były dla osób w każdym wieku, także z ograniczeniami ruchowymi, nie wymagały od uczestników super kondycji, czy doświadczenia. Większość zajęć była prosta i bezpieczna.
Międzypokoleniowa grupa uczestników i temat zajęć stanowiły innowację naszych warsztatów. Na wspólnej przestrzeni seniorzy wraz z młodzieżą szkolną mieli możliwość nie tylko wysłuchania wykładów nt. śmiechoterapii, jej historii i zastosowania, lecz także trenowania różnych technik ruchowych, oddechowych i śmiechu.
Wspólne ćwiczenia cieszyły się dużym powodzeniem. Młodzież pokazała, że potrafi – pokonując bariery nieśmiałości, współpracować z seniorami, a seniorzy udowodnili, że potrafią z przyjemnością spędzić czas z młodzieżą, mimo, że dla części seniorów joga śmiechu była nowym doświadczeniem.
Zajęcia u kilku osób w wieku senioralnym wzbudziły kontrrowersje, gdyż jak sami stwierdzili styl wychowania tzw. twardą ręką i ich bolesne przeżycia zbudowały dystans do terapeytycznej mocy jogi śmiechu. Ta sytuacja dowodzi, że edukowanie i doświadczanie śmiechoterapii przez starsze pokolenie bywa mrówcze i wymagające, ale jest możliwe i bardzo potrzebne seniorom.
Według naszej Trenerki, żeby skorzystać z dobrodziejstw śmiechoterapii, należy śmiać się bez przerwy 20 minut. Czy zdarzyło Ci się to ostatnio?
Fotorelacja UM Wałbrzych







