Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Nagrody za osiągnięcia sportowe wręczone

Nagrody za osiągnięcia sportowe wręczone

Prezydent Wałbrzycha wręczył nagrody najlepszym sportowcom i trenerom wyróżnionym w Podsumowaniu Sportowym Roku 2013. 

 

1. W kategorii Sportowiec Roku Junior:
Laura Robocińska – ZLKS „Zagłębie Wałbrzych” (zapasy)

2. W kategorii Sportowiec Roku Senior:
Bartłomiej Kwiatek – SLKS Książ (powożenie zaprzęgami jednokonnymi)

3. W kategorii Najciekawsza inicjatywa sportowa roku:
Organizacja meczu Polska – Chiny – Aqua Zdrój (reprezentacje U20)

4. W kategorii Trener Roku – dyscypliny indywidualne
Zbigniew Grabowski – ZKS Zagłębie Wałbrzych (zapasy)

5. W kategorii Trener Roku – dyscypliny zespołowe
Krzysztof Janczak – TS Victoria PWSZ Wałbrzych (siatkówka)

6. W kategorii Trener Sportu Młodzieżowego
Grzegorz Banaszek – LKS Górnik (lekkoatletyka)

7. W kategorii Wybitna Postać Wałbrzyskiego Sportu
Eugeniusz Skarupa - 40-lecie działalności

8. Wałbrzyski Olimpijczyk Soczi 2014
Łukasz Słonina – biathlon – AZS PWSZ Wałbrzych – uczestnik olimpiady w Soczi 2014

Laura Robocińska – laureatka w kategorii Sportowiec Roku Junior
19 letnia zawodniczka Zapaśniczego Ludowego Klubu Sportowego „Zagłębie Wałbrzych”. Jedna z liderek współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży wśród wałbrzyskich zawodników. Członkini kadry narodowej.
Zawodniczka uzyskała w roku 2013 sportowe sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, w tym:
tytuł Mistrzyni Polski Juniorek (Koronowo),
XIII m. na Mistrzostwach Europy Juniorek (Skopje, Macedonia),
XV m. na Mistrzostwach Świata Juniorek (Sofia, Bułgaria)
I m. w Pucharze Polski Juniorek (Stargard Szczeciński).

W imieniu zawodniczki przebywającej na zawodach statuetkę odbierze Prezes Klubu ZLKS „Zagłębie” - Pan Jan Jóskowski

Bartłomiej Kwiatek
(ur.15.03.1982 r. w Poznaniu) mieszkaniec Wałbrzycha, przynależność klubowa Sudecki Ludowy Klub sportowy „Książ” w Wałbrzychu.
W swojej karierze miał zaszczyt trenować pod okiem najlepszych. Można wyróżnić tu Wiktora Pietrowskiego- 5-cio krotnego Mistrza Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi i Kazimierza Andrzejewskiego- 3- krotnego Mistrza Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Brał także udział w konsultacjach prowadzonych przez Henryka Dubickiego, który jako jedyny Polak posiada I klasę sportową w Niemczech, czy przez znanego na całym świecie trenera Christiana Iseliego. Obecnie opiera się na współpracy z jednym z najbardziej doświadczonych na świecie sędziów, delegatów technicznych i gospodarzy toru- Markiem Zaleskim.
Od 2005 roku uzbierał na swoim koncie wiele zwycięstw podczas zawodów międzynarodowych i ogólnopolskich. Jest polskim zawodnikiem, który w dyscyplinie powożenia i jeździectwa odnosi największe sukcesy. Jako jedyny w Polsce zdobył dziewięć razy z rzędu Mistrzostwo Polski i jako jedyny na świecie wygrał siedem razy z rzędu Ranking Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI, na najlepszego powożącego w kat. zaprzęgów jednokonnych. W 2010 roku, podczas Mistrzostw Świata we włoskim Pratoni del Vivaro, sięgnął po swój największy sukces, pod postacią srebrnego medalu Mistrzostw Świata. Konie z którymi współpracuje są końmi wyłącznie polskiej hodowli, śląskiej rasy identyfikowanej z regionem wałbrzyskim. Bierze udział w m.in.: zawodach rangi międzynarodowej CAI, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Regionu, konkursie Dressage Master, cyklu prestiżowych zawodów Golden Wheel Trophy, FEI Top Driver Award, Cavaliada Poznań, Cavaliada Lublin, Cavaliada Warszawa, Halowy Puchar Powożenia czy Arctic Equestrian Games.
Od 2006 roku jest członkiem Kadry Narodowej w dyscyplinie powożenia zaprzęgami. Aktualnie posiada najwyższą z możliwych klasę sportową - Mistrzowską Międzynarodową.

Poniżej najważniejsze wyniki sportowe:

2010 Vice Mistrz Świata- Pratoni del Vivaro, Włochy
2012 IV miejsce Mistrzostwa Świata- Lezirias, Portugalia
2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013- zwycięzca Rankingu Światowego Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI- absolutny światowy rekord!
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013- Mistrz Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi
2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013- zwycięzca Rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego
2013- Brązowy Medal Volkswagen Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi
2009, 2011- zwycięzca prestiżowego pucharu Golden Wheel Cup- cyklu zawodów międzynarodowych
2008, 2011- zwycięzca zawodów najwyższej rangi CAIO (równoczesny start dwoma końmi w tym samym miejscu, w różnej klasyfikacji) Kisber Aszar- dotąd dwukrotnie rozgrywanych na świecie
2010- zwycięzca Arctic Equestrian Games, Norwegia
2013- rozpoczęcie udanych startów w kat. zaprzęgów parokonnych i zagranie się na Mistrzostwa Świata w Zaprzęgach Parokonnych Topolcianky, Słowacja
2013- zwycięzca konkursu Dressage Master na najlepszy wynik w konkursie ujeżdżenia podczas zawodów międzynarodowych w sezonie 2013

Organizacja meczu Polska – Chiny – Aqua Zdrój (reprezentacje U20)
Impreza towarzysząca otwarciu Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua-Zdrój.

Reprezentacja Polski koszykarzy do lat 20 pokonała w Wałbrzychu 19-latków z Chin. Spotkanie rozgrywane w nowo otwartej hali zakończyło się zwycięstwem kadry Polski 79:58 (26:12, 18:20, 24:16, 11:10). Najwięcej puntów dla Polski zdobyli: Filip Matczak 15 i Jakub Karolak 12.

Pojedynek w Aqua-Zdroju był drugim podczas pobytu Chińczyków w Wałbrzychu. Dzień wcześniej Azjaci przygotowujący się do Mistrzostw Świata ulegli w hali wałbrzyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Wysockiego 60:62.

Zbigniew Grabowski
zapasy, trener ZLKS „Zagłębie” Wałbrzych. Niekwestionowany lider wśród trenerów w dyscyplinach indywidualnych, który może pochwalić się największą liczbą zawodników o dużych, punktowanych osiągnięciach. Najlepiej sytuację tę odzwierciedla ranking klubów, przygotowany przez federację sportu, w którym liderem jest ZLKS "Zagłębie" – 123,5 pkt., a kolejno pozostałe wałbrzyskie kluby: LKS "Górnik" – 70,2 pkt., Kaczor Boks Team Wałbrzych - 66 pkt., itd.
Trener Grabowski w swoim dorobku za rok 2013 może poszczycić się spektakularnymi osiągnięciami podopiecznych na arenie krajowej i międzynarodowej, w tym wielokrotnym mistrzostwem Polski, wprowadzeniem zawodniczek i zawodników do kadry narodowej, sukcesami w mistrzostwach Europy i świata. Z najbardziej utytułowanych można wymienić m.in.:

Laura Robocińska – I m. MPJun., XIII MEJun., XV MŚJun., I m. PPJun. - kadra narodowa,
Adam Przebieracz I m. OOM, XXI m. MŚKad. – kadra narodowa
Dominika Kulwicka - II m. OOM, II m. PPKad., II m. M/n MP, II m. PPKad.- kadra narodowa
Magda Błaszczyszyn – I m. OOM, VII m. MEKad., II m. M/n MPKad., II m. PPKad. - kadra narodowa
Weronika Szewczyk - III m. OOM, II m. PPKad., III m. M/n MPKad. - kadra narodowa
Natalia Pupek - II m. OOM, I m. M/n MPKad., I m. PPKad., XI m. MEKad. - kadra narodowa

Natalię Ochal - II m. MPJ, III m. MPJ, III m. Druż. MP
Magdę Błaszczyszyn - I m. MPK, III m. MPK
Weronikę Szewczyk - I m. MPM, II m. MPK
Dominikę Kulwicką - I m. MPM

O supremacji trenera Grabowskiego mogą świadczyć również wcześniejsze osiągnięcia wychowawcze, które na olimpijskie maty zaprowadziły Agnieszkę Wieszczek i Monikę Michalik.

Krzysztof Janczak
Krzysztof Janczak (ur. 12 listopada 1974 w Wałbrzychu) - polski siatkarz, grający na pozycji atakującego, obecnie trener TS Victoria PWSZ Wałbrzych. Były reprezentant Polski.
Krzysztof Janczak karierę klubową rozpoczął w Uczniowskim Klubie Sportowym Piątka Sandomierz, następnie w 1990 roku trafił do klubu Chełmiec Wałbrzych. Po czterech latach gry w tym klubie przeniósł się do Morza Szczecin.
W 1997 trafił do niemieckiej Bundesligi, do zespołu Moerser SC. Po sezonie wybrał grę w Jastrzębie Borynia, skąd przeniósł się do Gwardii Wrocław.
Następnie przez Grecję, Katar, Rosję, Francję i Włochy trafił do Delecty Chemika Bydgoszcz, gdzie był kapitanem zespołu.
Na początku sezonu 2009/2010 przeniósł się do II-ligowej Burzy Wrocław, gdzie był grającym drugim trenerem. Z powodu kłopotów finansowych tego klubu postanowił przenieść się do I-ligowego Energetyka Jaworzno, gdzie był trenerem. 1 czerwca 2010 roku zrezygnował z prowadzenia tego zespołu.
W latach 1993-2001 wystąpił 46 razy w reprezentacji Polski.
Zakończył swoją karierę jako zawodnik w sezonie 2009/2010.
W 2009 roku ukończył wrocławską Akademię Wychowania Fizycznego.
Od 1 lipca 2011 do 22 listopada 2011 był trenerem pierwszoligowej żeńskiej drużyny KS Piecobiogazu Murowana Goślina.
Od 23 maja 2013 r. trener II ligowej drużyny TS Victoria PWSZ Wałbrzych.

Grzegorz Banaszek – LKS Górnik (lekkoatletyka)

Okresy pracy zawodowej lub społecznej w sporcie:
· 1988-2014 r. trener w LKS Górnik Wałbrzych,
· 2000-2003 r. trener w LKS Osowa Sień,
· 2004-2010 r. trener w WLKS Wrocław,
· od 2000-2003 r. trener kadry województwa lubuskiego wieloboju kobiet i mężczyzn,
· 2006-2007 r. trener kadry woj. dolnośląskiego,
· od 2008 r. do chwili obecnej trener Kadry Polski wieloboistek,
· W okresie 2000-2010 r. wiceprezes LKS Górnik Wałbrzych,
· 2004-2013 r. wiceprezes WLKS Wrocław, wychowawca 49 medalistów Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, a 5-ciu wychowanków reprezentowało Polskę na imprezach międzynarodowych zdobywając dwa srebrne medale Mistrzostw Europy i jeden brązowy.

Grzegorz Banaszek od 25 lat prowadzi działalność trenerską w dyscyplinie lekka atletyka. W tym okresie wyszkolił niezliczoną liczbę zawodników, łącząc pasję z zawodem. Absolwent wrocławskiej AWF, sportowiec, były członek kadry narodowej. Zaangażowany w rozwój sportowy zarówno młodzieży szkolnej (np. UKS „Szafir” Wałbrzych), jak i zawodników klubowych (LKS „Górnik” Wałbrzych, WLKS „Śląsk” Wrocław). Widoczny progres pracy trenerskiej oraz talent dydaktyczny zostały zauważone przez władze związku, G. Banaszek został trenerem kadry wieloboistek. Stale doskonalony warsztat trenerski zaowocował uzyskaniem przez podopiecznych 49 tytułów złotych, srebrnych i brązowych Mistrzów Polski oraz 3 medalistów Mistrzostw Europy. W swoim portfolio ma m.in. wkład w karierę międzynarodową Patryka Baranowskiego – brązowego medalisty ME U-19 w sztafecie 4x400 m, czy bardzo dobrze rokującą wałbrzyszankę, młodziutką rekordzistkę Polski wieloboistek, członkinię kadry narodowej U-18 – Weronikę Grzelak. Nie sposób tu również nie wspomnieć o takich zawodnikach, jak sprinter i skoczek w dal - Mateusz Jopek, kulomiotka i dyskobolka - Katarzyna Kozera, czy wreszcie osiemnastoletnia biegaczka (400 m p.pł.) - Klaudia Terlikowska. Doskonałe wyniki wyżej wymienionych zawodników to osiągnięcie trenerskie ostatniego okresu działalności G. Banaszka. Ich liczba i poziom świadczą o ciągłej, nieprzerwanej i konsekwentnej pracy trenerskiej, a uzyskane dotąd efekty pozwalają postawić śmiałą tezę, iż trener Banaszek jest osobą, która potrafi rozbudzać w młodych ludziach pasję do sportu, a swoją determinacją osiągać liczące się we współzawodnictwie międzynarodowym wyniki.

Eugeniusz Skarupa
(1957) - ciężarowiec, absolwent AWF we Wrocławiu (1991), trener II klasy lekkiej atletyki
- mistrz Świata Inwalidów w podnoszeniu ciężarów - Anglia 1981 r.,
- wicemistrz Igrzysk Paraolimpijskich w Arnhem (Holandia) z 1980 roku,
- wielokrotny mistrz Polski,
- działacz społeczny walczący o prawa osób niepełnosprawnych.

Początek kariery sportowej to rok 1974.
1976 rok - VII Ogólnopolskie Igrzyska Sportowe Inwalidów - złoty medal z wynikiem 122,5 kg.
1977 rok - Mistrzostwa Polski Inwalidów w Podnoszeniu Ciężarów w Lublinie - tytuł Mistrza Polski
1978 rok - Paryż - brązowy medal na Mistrzostwach Europy, złoty medal Mistrzostw Polski w Gdańsku, Mistrzostwa Świata w Anglii - srebrny medal
1979 rok – VIII Igrzyska Sportowe Spółdzielczości Inwalidów złoto, rekord Polski (150 kg), Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów (Francja) - brązowy medal.
Rok 1980 - Igrzyska Paraolimpijskie (Holandia) - srebrny medal z wynikiem 152,5 kg, Mistrzostwa Polski - złoto.
1981 rok kolejne złoto na Mistrzostwach Polski w Człuchowie.
1982 rok - Mistrzostwa Polski w Elblągu – srebro, Mistrzostwa Świata w Anglii - tytuł Mistrza Świata (150 kg).
1983 rok -złoto na Mistrzostwach Polski we Wrocławiu, Mistrzostwa Świata (Paryż) - brąz.
1984 rok - Mistrzostwa Polski w Ciężarach – złoto.
Od 1981 roku 20 medali: w rzutach dyskiem i oszczepem, pchnięciu kulą oraz w biegach na wózkach na dystansach 100, 200, 400, 800 i 1500 metrów, III m. w Polsce w maratonie na wózkach.
Dziewięć lat gry w koszykówkę na wózkach (1984 r. - brązowy medal Mistrzostw Polski).
1988 rok - złoto Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów.
1989 rok - złoto Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów, złoto Mistrzostw Europy w Podnoszeniu Ciężarów (Wrocław).
1990 rok - złoto Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów, brąz Mistrzostwa Świata (Francja).

Łukasz Słonina
ur. 5 czerwca 1989 r. w Wałbrzychu polski olimpijczyk.
absolwent SMS Duszniki Zdrój
- pierwszy klub – MKS Duszniki Zdrój
- klub aktualny – AZS AWF Wrocław
- członek sekcji biathlonu AZS AWF Wrocław od 2010 roku, od 2008 r nieprzerwanie w Kadrze Narodowej Juniorów, Młodzieżowej i obecnie Kadrze Narodowej Seniorów. Trener klubowy – Jerzy Szyda.
- Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Mistrz Polski seniorów w biegu sprinterskim, brązowy medalista MPS w biegu sztafetowym, Złoty i srebrny medalista MMP.
- Reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata, Europy, Uniwersjadę.

2008 - Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych Ruhpolding (GER)
2009 - Letnie Mistrzostwa Świata Juniorów Oberhof (GER)
2009 - Letnie Mistrzostwa Europy Juniorów Nove Mesto na Morave (CZE) – srebrny medal w biegu sztafetowym
2009 - Zimowe Mistrzostwa Świata Juniorów Canmore (CAN)
2010 - Letnie Mistrzostwa Świata Juniorów Duszniki Zdrój (POL) – brązowy medal w biegu sztafetowym
2010 - Zimowe Mistrzostwa Świata Juniorów Torsby (SWE)
2010 - Zimowe Mistrzostwa Europy Juniorów Otepaa (EST)
2011 - Zimowa Uniwersjada Erzurum (TUR)
2013 - Mistrzostwa Świata Seniorów Nove Mesto na Morave (CZE)
2013 - Mistrzostwa Europy Seniorów Bańsko (BUL)
2013 - Zimowa Uniwersjada Trentino – 8 miejsce w biegu indywidualnym,
2013 - kwalifikacja olimpijska i udział w Olimpiadzie Zimowej w Soczi 2014 (87 m. 20 km indyw., 19 m. sztafeta 4 x 7,5 km