Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Profilaktyczne czwartki

Profilaktyczne czwartki

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia i profilaktyki? Zależy Ci na kompleksowej wiedzy? Przyjdź na bezpłatne spotkania informacyjno-edukacyjne poświęcone zdrowiu oraz profilaktyce!

Jestem wałbrzyszaninem, chcę być zdrowy – cykl spotkań poświęconych zdrowiu i profilaktyce.
W ramach spotkań odbędą się wykłady, pokazy oraz bezpłatne pomiary lub badania.
Spotkania będą odbywać się w Sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Kilińskiego .

Wstęp wolny.

6 października 2022 r., godz. 17.00

Obrzęk nóg – lekceważyć czy leczyć?
Małgorzata Manowska, pielęgniarka, specjalistka leczenia ran, terapii obrzękowych, podologii we współpracy z firmą MEDI POLSKA

Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie poświęcone problemom obrzęków na kończynach dolnych, które mogą być objawem wielu chorób np. układu sercowo-naczyniowego, wątroby, nerek, zaburzeń hormonalnych, niedożywienia czy niedoboru witamin. Prowadząca Małgorzata Manowska – pielęgniarka, specjalistka od terapii obrzękowych – opowie o ryzyku i przyczynach
powstawania obrzęków. Przekaże także wiedzę na temat rodzajów obrzęków oraz podpowie jak postępować w przypadku wystąpienia obrzęku. Dodatkowo w trakcie spotkania pokaże wyroby kompresyjne oraz podpowie, jak i kiedy je stosować. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać pomiary (wskaźnik kostka-ramię oraz te konieczne do właściwego doboru wyrobów kompresyjnych), uzyskać poradę w zakresie wyrobów kompresyjnych czy też sprzętu pomocniczego do zakładania wyrobów kompresyjnych.

W trakcie spotkania będzie też możliwość poznania wyrobów firmy MEDI POLSKA lidera na rynku medycznych produktów kompresyjnych, ortez oraz stabilizatorów.

20 października 2022 r., godz. 17.00

Komputerowa diagnostyka stóp oraz analiza chodu
Mateusz Rosiak, fizjoterapeuta, technik ortopeda
Drugie spotkanie prowadzone przez Mateusza Rosiaka – fizjoterapeutę i technika ortopedii, właściciela firmy Sklep Medyczny – Pracownia Ortopedyczna – poświęcone będzie diagnostyce stóp oraz profilaktyce prawidłowego poruszania się. W trakcie spotkania będzie możliwość wykonania badań, dzięki którym możliwe jest wykrycie większości problemów związanych z wadami stóp, takich jak płaskostopie poprzeczne lub podłużne, koślawość, szpotawość czy skrót kończyn, które mogą być przyczyną nie tylko bólu w stopach, ale również bólów w kręgosłupie. Badania są bezinwazyjne i polegają na skanowaniu stóp oraz analizie obciążeń podczas chodu i staniu na specjalistycznej platformie podobarograficznej. Analiza chodu będzie diagnozowana za pomocą elektronicznych wkładek. Jest to  innowacyjna technologia, pozwalająca na lepsze zbadanie, śledzenie i analizowanie wzorca chodu pacjenta w warunkach naturalnych, podczas swobodnego ruchu lub biegania. Badana jest każda chwila cyklu chodu, każda faza. Dzięki temu badaniu otrzymujemy kompletny obraz biomechaniczny, nie tylko w momencie obciążenia i kontaktu z podłożem, ale również w fazie przenoszenia. Precyzyjnie mierzone są kąty, prędkości, przyspieszenia i wiele innych parametrów. Uczestnicy będą mieli także możliwość uzyskania porady na temat wkładek ortopedycznych, dzięki którym można skorygować dolegliwości bólowe.