Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Rok Leopolda Tyrmanda

Tyrmand
Rok Leopolda Tyrmanda

Decyzją polskiego parlamentu rok 2020 ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda – znakomitego pisarza, którego utwory wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Biblioteka pod Atlantami włącza się w obchody i zaprasza na kilka ciekawych wydarzeń.

„W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd” – brzmią słowa uchwały.

W dokumencie posłowie podkreślili również, że autor m.in. powieści „Zły” i „Dziennika 1954”, był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku, a w najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną. Podkreślono również słowa pisarza „Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności.”

Biblioteka pod Atlantami już na początku stycznia zaprezentowała wystawę „Jazz Tyrmanda”, która przedstawia postać Leopolda Tyrmanda jako miłośnika jazzu. Wybrane fragmenty twórczości, ale także wywiadów z nim i z osobami, które go znały, przekazują wiedzę o tym, czym dla pisarza był jazz. Tyrmand, znakomity popularyzator tego gatunku muzyki, widział w nim doskonały symbol buntu przeciwko ograniczeniom nakładanym na swobodę jednostki w różnych systemach politycznych. Jazz otwierał możliwość wolnej wypowiedzi dla tworzących go muzyków i dla jego wielbicieli. Wystawę można oglądać w Galerii pod Atlantami do 10 lutego, a w późniejszych miesiącach będzie ona gościła w innych placówkach Biblioteki pod Atlantami.

27 stycznia o godz. 16.00 w Czytelni Czasopism odbędzie się spotkanie poświęcone pisarzowi, na którym zaprezentujemy prezentację „Człowiek jest kłębowiskiem sprzeczności” przedstawiającą Tyrmanda nie tylko jako pisarza, ale i m.in. architekta, kelnera czy sportowca. Opowiemy również o kobietach Tyrmanda i przedstawimy jego najciekawsze książki. Wyświetlimy również film Janusza Morgensterna „Jutro premiera” z 1962 roku, w którym wystąpił sam Tyrmand, w roli Leopolda Tyrmanda.

O innych wydarzeniach związanych z Rokiem Leopolda Tyrmanda na bieżąco informowali będziemy na naszej stronie internetowej i w lokalnych mediach.

Tyrmand