• Czeski
  • Angielski
  • Francuski
  • Niemiecki
  • Polski
Imieniny: Filipa, Sylwany i Witalisa
piątek, 10 lipca 2020
Wałbrzych
14.11.2019
W ubiegłym tygodniu w Starej Kopalni

W ubiegłym tygodniu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia obchodziło swoje piąte urodziny. W ramach tego wydarzenia 8 listopada odbył się briefing prasowy z udziałem władz miasta Wałbrzycha, Wałbrzyskimi Stowarzyszeniami Górniczymi, partnerami Starej Kopalni oraz mediami, podczas którego w krótkiej prezentacji podsumowano ostatnie 5 lat działalności oraz w szczególności bieżący rok. Z okazji urodzin wydana została publikacja „Stara Kopalnia – wyjątkowy zabytek w nowej odsłonie.” W minioną sobotę i niedzielę zwiedzanie obiektu było w promocyjnej cenie 5 zł. W ramach urodzin odbył się wernisaż wystawy Tomasza Domańskiego „Pomniki czasu. Retrospektywa”.

Piątkowy wernisaż wystawy organizowanej wraz z Biurem Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu oraz Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu przyciągnął spore grono zainteresowanych. Wystawę otworzyli: Sylwia Bielawska - Wiceprezydent Wałbrzycha, Jan Jędrasik - Dyrektor Centrum Nauki I Sztuki Stara Kopalnia, Igor Wójcik - Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Sylwia Świsłocka-Karwot - Prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Piotr Micek – kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni i Dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oraz Tomasz Domański. Monograficzna wystawa artysty jest podsumowaniem realizowanego od 25 lat programu twórcy, opartego na utopijnej próbie plastycznego zwizualizowania czasu, czyli tworzeniu sprzyjających warunków do umownej jego obserwacji. Jednym z głównych tematów wystawy jest wyjątkowe połączenie efemerycznego działania artystycznego z monumentalnymi i spektakularnymi instalacjami w przestrzeni publicznej. Patronat Honorowy nad wystawą objęli Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz dr Roman Szełemej – Prezydent Miasta Wałbrzycha. Dofinansowano z budżetu Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wałbrzycha. Dzieła prezentowane na wystawie powstały przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja jest czynna do 31 stycznia 2019 r., codziennie w godzinach 10.00-18.00. Wstęp wolny.

W piątek miała miejsce również kolejna edycja Nocnego Zwiedzania z biesiadą górniczą, w trakcie którego uczestnicy po otrzymaniu specjalnego ekwipunku zeszli do podziemi i z pomocą przewodników wykonywali prace górnicze. Na zakończenie odbyła się biesiada z poczęstunkiem, muzyką na żywo, wspólnym śpiewaniem oraz anegdotami górniczymi.

W sobotni wieczór przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił wyjątkowy muzyczny duet The Dumplings, który tworzą Justyna Święs i Kuba Karaś. Zespół postanowił zrobić przerwę w swojej działalności i ruszył w pożegnalną trasę koncertową „Przykro mi”. Podczas występu w Starej Kopalni oprócz piosenek autorskich wykonali utwory grupy Breakout, Kate Bush i Radiohead. Koncert spotkał się z ogromnym entuzjazmem słuchaczy – grupa wykonała jeszcze trzy utwory na bis.

Przypominamy również, że w przyszłym tygodniu w ramach ogólnopolskiej akcji Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny bilety na zwiedzanie obiektu będą o 50% niższe – są już dostępne na stronie www.starakopalnia.pl

Archiwum wiadomości »
Prześlij zdjęcie, zgarnij nagrody
Go to airqualityapp Go to facebook Go to twitter