Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Wałbrzyska wystawa we Francji ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ

Wałbrzyska wystawa we Francji ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ

6 czerwca we Francji na plaży Sword rozpoczynają się obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. W uroczystościach weźmie udział Prezydent Polski Bronisław Komorowski.

W czasie tych jakże ważnych dla Polaków wydarzeń od czerwca do listopada 2014 roku w miejscowościach Potigny, Falaise, Orleans, Saumur, Coëtquidan (Normandia, Bretania) prezentowana będzie wystawa pt. „Za Naszą i Waszą Wolność’. Polskie Miejsca Pamięci Narodowej we Francji – opracowana i przygotowana przez Dom Bretanii w Wałbrzychu.

Wystawa ta znakomicie się wpisuje w cykl imprez we Francji, w których Polacy zostaną szczególnie uhonorowani jako sojusznicy wojsk alianckich wyzwalających spod okupacji Normandię.

Organizatorzy tegorocznych obchodów ze strony francuskiej szczególnie podkreślają fakt wylądowania 04 sierpnia 1944 roku I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na plaży Juno i bohaterskie uczestniczenie w zamykaniu „kotła pod Falaise”. Specjalnym gościem obchodów będzie 92-letni Edouard Podyma polski weteran, żołnierz dywizji gen. Maczka.

Wystawa przygotowana została w 2012 r. z funduszy gminy Wałbrzych przeznaczonych na realizację zadań publicznych. Organizatorem prezentacji wystawy na terenie Francji jest Michel Dorin Konsul Honorowy Polski w Rennes. Koszty transportu obiektów wystawowych do Francji pokryła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.

Merytorycznie wystawę opracował Bogdan Król, zaś oprawę graficzną przygotowała artysta plastyk Małgorzata Laszczak.

Fragment ekspozycji w Merostwie w Potigny – Normandia.
Foto: Jean-Pierre Ruault