Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Archiwum Imprez

W ciągu roku w Wałbrzychu odbywa się wiele innych przedsięwzięć kulturalnych.

Do najbardziej znanych należą: Dni Dramaturgii, Ogólnopolska Giełda Kabaretowa "Przewałka", Festiwal Kwiatów i Sztuki, Wałbrzyski Jarmark Świąteczny, Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne i Dni Młodego Teatru, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Księżnej "Daisy" i Międzynarodowe Kursy Mistrzowskie Muzyki Kameralnej w Zamku Książ, Wałbrzyska Strefa Klimatyczna, Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej.


Wałbrzyskie propozycje

Wałbrzyskie propozycje

- folder prezentuje wałbrzyskie instytucje kultury oraz promuje najważniejsze, cykliczne wydarzenia kulturalne i sportowe.

Więcej

Przewałka

Organizator:

Wałbrzyski Ośrodek Kultury
Wałbrzych, ul. Andersa 185,
Tel. +48 74 666 43 50

PrzeWAŁka

Ogólnopolska Giełda Kabaretowa "PrzeWAŁka" to przegląd spektakli kabaretowych odbywający się w kwietniu, organizowany przez Wałbrzyski Ośrodek kultury. Konkurs Aktorskich spektakli kabaretowych adresowany jest do profesjonalnych kabaretów z całego kraju. W jury zasiadają niekwestionowane gwiazdy i nestorzy kabaretu, oni też prezentują na przeglądzie swoje recitale.

Więcej

Festiwal kwiatów

Organizator:

Zamek Książ
Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich 1,
tel. +48 74 664 38 00
http://www.ksiaz.walbrzych.pl

Festiwal Kwiatów i Sztuki

Zamek Książ - ważne miejsce na mapie wydarzeń kulturalnychWa3brzycha. Historyczne wnętrza oraz wspaniałe plenery stanowią scenerie dla wielu imprez. Największym zainteresowaniem cieszy się Festiwal kwiatów i Sztuki organizowany każdego roku w pierwszych dniach maja. W tym czasie dziedziniec, zamkowe komnaty oraz tarasy służą jako oprawa dla przepięknych kompozycji kwiatowych wielu krajowych i egzotycznych gatunków kwiatów i krzewów ozdobnych. Festiwalowi towarzyszy bogata oprawa artystyczna, koncerty muzyki rozrywkowej, przedstawienia teatralne, wystawy artystów plastyków oraz kramy rzemiosła artystycznego rękodzieła ludowego.

Festiwal muzyki

Organizator IV Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy

Wałbrzyski Ośrodek Kultury
Wałbrzych, ul. Andersa 185, tel. +48 74 666 43 50
http://www.wok.walbrzych.pl

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy jest imprezą skierowaną do miłośników muzyki kameralnej. Odbywa się corocznie w sierpniu w Zamku Książ. Honorowy patronat nad Festiwalem obejmują: Prezydent Miasta Wałbrzycha oraz ostatni z żyjących potomków rodu von Hochberg, byłych właścicieli Zamku Książ. Festiwal jest artystyczną wizytówką Wałbrzycha. O jego atrakcyjności świadczy coroczna obecność uznanych w świecie muzyków, duża liczba koncertów, ich dostępność oraz interesujący repertuar.

Kim była Księżna Daisy

Daisy ( Stokrotka ) Maria Teresa Cornwallis West urodziła się w angielskiej rodzinie arystokratycznej w roku 1873. Jej ojcem był pułkownik William Cornwallis - West, a matka Irlandka o imieniu Patsy (Mary) z domu Fitzpatrick - była jedną z pierwszych, powszechnie uznawanych piękności w Wielkiej Brytanii. Uroda, błyskotliwość i żywość Patsy znalazły uznanie w oczach księcia Walii - późniejszego króla Edwarda VII i sprawiły, że Patsy stała się jedną z popularniejszych osób na jego dworze. Daisy została wprowadzona na salony w siedemnastym roku życia. Jej promienna uroda i wyjątkowy, naturalny wdzięk wzbudziły ogólne zainteresowanie. W krótkim czasie została narzeczoną księcia Henryka von Pless, dyplomaty przy ambasadzie niemieckiej w Londynie, członka jednej z najbogatszych rodzin na ląsku. lub odbył się w Londynie w roku 1891, po czym małżonkowie osiedlili się w Książu (Fürstenstein), koło Wałbrzycha (Waldenburg). Zawsze kochała to piękne miejsce i serdecznie troszczyła się o byt jego mieszkańców. Muzyka zawsze odgrywała ważną rolę w życiu Daisy. Jej wspomnienia świadczą o tym, jak bardzo kochała muzykę i jak wielką rolę muzykowanie odgrywało w jej życiu w Książu. W Anglii, podczas towarzyskich spotkań w najznakomitszych domach, jej występy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Brała również udział w koncertach charytatywnych w Anglii i Niemczech. Księżna Daisy umarła w Wałbrzychu, w zupełnym zapomnieniu 29 czerwca 1943 roku.

Jarmark świąteczny

Organizator:

Wałbrzyski Ośrodek Kultury
Wałbrzych, ul. Andersa 185,
Tel. +48 74 666 43 50

Wałbrzyski Jarmark Świąteczny

Wałbrzyski Jarmark Świąteczny odbywa się corocznie w wałbrzyskim Rynku w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Jest to impreza handlowa, w trakcie której na specjalnie zaaranżowanych stoiskach kupić można świąteczne upominki, ozdoby choinkowe, wyroby rękodzieła ludowego, a także prace artystów plastyków. Jarmarkowi towarzyszą prezentacje wokalne, przedstawienia teatralne, występy grup artystycznych i zespołów muzycznych. Jarmark kończy uroczysta Miejska Wigilia.

Więcej

Giełda staroci

Organizator:

Dział Promocji i Integracji Europejskiej
Urząd Miejski w Wałbrzychu
Tel. +48 74 665 53 29

Giełda Staroci

Giełda Staroci w Wałbrzychu jest imprezą cykliczną, która odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca na wałbrzyskim Rynku. W tych dniach Rynek staje się miejscem spotkań kolekcjonerów i sympatyków staroci z Dolnego Śląska. Do sprzedaży wystawiane są meble, obrazy, porcelana, zegary, numizmaty, rzemiosło artystyczne, cenne drobiazgi i inne osobliwość. Handel starociami zwolniony jest z opłaty targowej, ponadto wystawcy mogą wjechać do Rynku samochodami.