Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

JASTARNIA - Polska

Miasto Jastarnia położone jest w środkowej części Mierzei Helskiej - 13 kilometrów od Helu i 22 kilometry od Władysławowa. Obszar gminy, który zamieszkuje około cztery tysiące osób, wynosi około 800 hektarów. W granicach administracyjnych miasta leżą trzy miejscowości: utworzone w okresie międzywojennym kąpielisko-kurort Jurata, dawna wieś rybacka Kuźnica, oraz główny człon Jastarnia. Obecne centrum miasta składa się z 2 niegdyś oddzielnych miejscowości: Jastarni i Boru.

Dzisiejsza Jastarnia to przede wszystkim turystyka. Bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa złożona z hoteli i pensjonatów i pojedynczych kwater, jest w stanie zadowolić każdego. Przyjeżdżający wczasowicze mogą liczyć na różnorodną ofertę tak noclegową, rozrywkową jak i gastronomiczną.

Port jastarnicki, z pewnością, jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych. Sama miejscowość była już przed II wojną światową, ośrodkiem szkoleniowym żeglarzy. W okolicy istnieje wiele szkół windsurfingu. Pobliska wieś Chałupy, uzyskała wśród znawców, prestiżową klasę A0, oznaczającą doskonale warunki do uprawiania tego pięknego sportu. Dzisiejsza Jastarnia, jak chyba wszystkie miejscowości półwyspu, jest nowoczesnym letniskiem. Całe życie miejscowości i jej mieszkańców podporządkowane jest wygodzie i zadowoleniu wczasowiczów, turystów i kuracjuszy. Uwarunkowania makroekonomiczne powodują zmniejszanie się roli rybołówstwa, które w coraz większym stopniu zastępuje obsługa ruchu turystycznego.

"Umowę o partnerstwie i wzajemnej współpracy" podpisano 09 maja 1997 r. w Jastarni

Współpraca

Jastarnia w Polsce. Umowa z Gminą Jastarnia zawarta została w maju 1997 roku. Zakłada wymianę doświadczeń w sferze administracyjnej, społecznej i gospodarczej, wymianę młodzieży oraz współpracę w zakresie kultury, sportu i rekreacji. Przedstawiciele Jastarni uczestniczyli w Spotkaniu Milenijnym w 2000 r.

Kontakt

Tyberiusz Narkowicz
Burmistrz Miasta Jastarnia
ul. Pocztowa 4
84-140 Jastarnia
tel. 058 675 20 91, 675 20 72
fax 058 675 21 76
promocja@jastarnia.pl
http://www.jastarnia.pl