FUNDUSZE STRUKTURALNE


 
 

Międzynarodowy turniej mini żużla. Polsko - Czeskie SpeedWay Party. Wałbrzych 2010".

Polsko - Czeskie SpeedWay Party, to pierwszy w historii Wałbrzycha Międzynarodowy Pokazowy Turniej, Miniżużlowy dla dzieci w wieku 5-10 lat na motocyklach 50 ccm3 oraz dla dzieci w wieku 10-14 lat na motocyklach 80-125 cm3. Turniej odbył się 5 czerwca 2010 r. na stadionie sportowym w dzielnicy Piaskowa Góra w Wałbrzychu. Ta wyjątkowa i interesująca impreza wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców, również tych, co "żużel" znali do tej pory tylko z telewizji. Park maszyn, motocykle i mali zawodnicy, zrobili na widzach spore wrażenie. Chyba nikt nie wyobrażał sobie, że dzieci w wieku 6-14 lat mogą tak widowiskowo i ostro walczyć o każdy centymetr toru, o każdą pozycję i o jak najlepszy wynik.

W turnieju wzięło udział ponad 20 zawodników, w dwóch kategoriach wiekowych głównie z Polski i Republiki Czeskiej. Przyjazd międzynarodowych klubów gwarantował niemałe emocje i walkę do końca. Było to wydarzenie na skalę krajową, bowiem jeszcze w tak znakomitej obsadzie nie odbyły się żadne zawody mini żużlowe w naszym kraju. Tym bardziej należy cieszyć się, że znane kluby żużlowe przyjęły zaproszenie od nieznanego w kontekście żużlowym miasta.

W turnieju wystartowało również 4 wychowanków wałbrzyskiego klubu WSM Chełmiec - Rycerzyki Wałbrzych w wieku 6-9 lat, dla których był to pierwszy start w międzynarodowej obsadzie.
W barwach klubu z Wałbrzycha wystartował również 8-letni Michał Pajdo, Polak, który na stałe mieszka i trenuje w Danii w klubie Skaerbek, z którym w zeszłym roku zdobył Mistrzostwo Danii.

W turnieju bezkonkurencyjna okazała się Michaela Krupickova, z czeskiego klubu Ploha Draha z Liberca - jedyna dziewczyna startująca w turnieju na motocyklach 80-125 cm3. Jak się później okazało, zawodniczka zwyciężyła wszystkich konkurentów.

Istotne jest to, że każdy z zawodników, rodziców i z członków ekip, wyjechał z Wałbrzycha zadowolony i ze wspaniałymi przeżyciami. Starania organizatorów, co do wysokiego poziomu organizacji zawodów mimo braku odpowiedniej infrastruktury - m.in. profesjonalnego toru mini żużlowego, zostały docenione, a sama organizacja oceniona bardzo wysoko przez ekipy gości. Sportowa rywalizacja zgodnie z zasadami "fair-play" w mini żużlu pozwoliła zrealizować cele wychowawcze, edukacyjne i sportowe, aktualne po obu stronach polskiej i czeskiej granicy. Zdaniem organizatorów i zawodników projekt był kolejnym dowodem trwałego znoszenia barier i integracji lokalnych społeczności pogranicza Polski i Czech.

Dzięki pozyskanemu przez Gminę Wałbrzych dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, kibice i mieszkańcy polsko - czeskiego pogranicza mogli wziąć udział w atrakcyjnej i widowiskowej dyscyplinie sportowej. Organizacja turnieju mini żużla pozwoliła na rozwój ciekawej dla mieszkańców pogranicza formy spędzania czasu.