FUNDUSZE STRUKTURALNE


 
 

Polsko - Czeskie mistrzostwa w duathlonie.
Wałbrzych 2010

Mistrzostwa zostały rozegrane 25.09.2010 r., na terenie Hipodromu przy Stadzie Ogierów Książ oraz trasach należących do Książańskiego Parku Krajobrazowego. W imprezie wzięło udział ok. 170 uczestników, w tym 15 zawodników z Republiki Czeskiej (kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci oraz osoby niepełnosprawne). Zawodnicy w kategorii OPEN mieli do pokonania trasę biegiem - 2,4 km, przejazd na rowerze - 800 m i ponownie biegiem - 3 km. Zawody zdominowali zawodnicy z Republiki Czeskiej. W kategorii OPEN zwyciężył Martin Berka, drugi był Patrik Dušek, a trzecie miejsce zajął Tomas Petr.

Organizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu, jakie Gmina Wałbrzych pozyskała ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 - Fundusz Mikroprojektów.

Całkowita wartość pozyskanego dofinansowania ze środków unijnych i budżetu państwa wynosi 5080,85 euro, co stanowi 95% całkowitej wartości projektu. Impreza została zorganizowana wspólnie z klubem sportowym SK OMT Pardubice (partner z Republiki Czeskiej) oraz Kolarskim Uczniowskim Klubem Sportowym "Biały Kamień" w Wałbrzychu.
Goście z Republiki Czeskiej mieli także możliwość zwiedzenia perły Dolnego Śląska Zamku Książ oraz Stadniny Koni w Książu.

Duathlon w Wałbrzychu stanowił jeden z etapów sportowej współpracy Wałbrzycha z Pardubicami. W miesiącu maju 2010 r. wałbrzyscy zawodnicy wzięli udział w duathlonie zorganizowanym przez klub sportowy w Pardubicach, natomiast w sierpniu 2010 r. zorganizowano w Czechach wspólny triathlon. Impreza w Wałbrzychu zakończyła sezon polsko-czeskiej współpracy sportowej w 2010 r. w tych dyscyplinach. Wszystkie spotkania współfinansowane były przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

Organizacja międzynarodowych zawodów w duathlonie pozwoliła na rozwój atrakcyjnych dla mieszkańców regionu wałbrzyskiego i pardubickiego form turystyki aktywnej (bieganie i jazda na rowerze). Udział w przedsięwzięciu dzieci, młodzieży, i osób dorosłych z obu krajów stworzył okazję do dalszego budowania ponadnarodowych więzi. Spotkanie przyczyniło się również do zawarcia nowych przyjaźni, budowy wzajemnego zrozumienia, szacunku dla odmiennej kultury i zwyczajów. Sportowa rywalizacja zgodnie z zasadami "fair-play" zrealizowała cele wychowawcze, edukacyjne i sportowe, aktualne po obu stronach polskiej i czeskiej granicy.